2022 Maaşlar Belli O’ldu

2022 Maaşlar Belli O’ldu

2022 Maaşlar Belli O’ldu Asgari ücret zammının arkasından gözler hükümet yetkililerine çevrilmişti. Gelen son dakika bilgisine göre az önce 2022 zamlı maaş oranları açıklandı işte zamlı maaşlar..2022 Zamlı Maaşlar Belli Oldu

İŞTE MİKTARI.. Yaşlılık, evde bakım ve engelli maaşları asgari ücret zammıyla birlikte arttı. Engelli maaşı 2022 yılında 1552 lira oldu. Engelli maaşı başvuru şartları neler? En az %40 oranında engelin olması ve bu durumu sağlık kurulu raporu ile belgelemesi gerekmektedir.18 yaşını doldurmuş ve 69 yaşına girmemiş olanların başvuruları kabul edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuruları kabul edilmektedir. Şahsen başvuru yapamayacak durumda olan engelli bireylerin mahkeme kararı ile onaylanmış vasilerinin başvuru yapması gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yönlendirdiği, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu alınmalıdır. Engelli bireyler kendi tercihlerine göre bir hastaneden rapor alamamaktadır. Gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde vakıfa ulaştırılması ve başvuru onayı alınması gerekmektedir. Engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır? Aylık başvuruları kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yapılmaktadır.

Muhtaçlık değerlendirmesi; hanede yaşayan tüm bireylerin gelir, servet ve harcamaları ile nafaka yükümlülüğü dikkate alınarak yapılmaktadır.2022 sayılı Kanun kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıklarına yapılan başvurular en geç bir ay içinde sonuçlandırılır. Engelli maaşları ne zaman yatar? Engelli aylığı alan kişilerin her ay hesaplarına düzenli olarak aylıkları yatar. Engelli aylığının hesaba ne zaman yatacağı ise engelli maaşı alan kişinin doğum tarihinin son rakamlarına göre değişir.

Örneğin doğum tarihinin son rakamı 0-5 arası olan kişilerin engelli aylığı her ayın 5. günü hesabına yatacaktır. İşte engelli maaşları alma takvimi: Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü. Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü. Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın 7 inci günü. Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her ayın 8 inci günü. Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her ayın 9 uncu günü.

İçişleri açıklamasına İmamoğlu’ndan yanıt İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın İBB’ye ‘t-erör’ teftişi başlatmasına ilişkin olarak, “İstanbul’a hizmet eden 86 bin yol arkadaşımın yanındayım, ezdirmem. İBB ailesine saldıranlar karşısında beklenmedik bir birliktelik ve güç görecek.” açıklamasını yaptı.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.