Reklamı kapat
Reklamı kapat
Rojname.net
Rojname.net

Ayıptan da öte bir iş: ‘Payitaht Abdülhamid’de eski harflerle olan herşey yanlış yazılıyor!

Murat Bardakçı: Dizinin bazı sahnelerinde eski harflerle olan ve senaryo gereği gösterilen resmî belgelerin, mektupların, haritaların, vesaire evrakın neredeyse tamamının imlâsı maalesef yanlış!

27 Mart 2017 - 12:09 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi. A+A-

Ayıptan da öte bir iş: ‘Payitaht Abdülhamid’de eski harflerle olan herşey yanlış yazılıyor!

Senelerden buyana Türkiye’de entellektüelliğin başta gelen şartının eski harfleri bilmek olduğunu, yabancı dilleri sular seller gibi konuşsanız ve geniş mi geniş bir kültürüre sahip olsanız bile eski harflere âşinâ değilseniz, meselâ dedenizin büyükannenize yazdığı mektubu okumaktan âciz iseniz entellektüel sayılmayacağınızı söylerim.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2012 Mayıs’ında eski harflerin okullara seçmeli ders olması gerektiğini söylemesinin ardından konu Millî Eğitim Şûrası’nda ele alındı, birkaç kanun teklifi verildi, eski harflere merak arttı ve belediyeler ile bazı vakıflar Osmanlıca kursları açtılar. Bu kurslara şimdi ikiyüz binden fazla meraklı gidiyor ve eski yazıyı öğrenmeye çalışıyor.

Eski harfleri okumak ile yazmak ise farklıdır: Bu devirde Eski Türkçe’yi okumayı öğrenebilir ama yazamazsınız, zira yazmak başka bir iş, başka bir kültür, bambaşka bir dünyadır. Eski harfler bugün konuşulduğu gibi yazılan alfabemizin aksine İngilizce’de, Fransızca’da, Arapça’da yahut daha başka dillerde olduğu gibi başka yazılır, başka okunur. Meselâ “Ankara” mı diyeceksiniz? “Ankrh” yazar, “Ankara” okursunuz; “Estenbvl”, “Trkyh”, “Abdelhmyd” ve “peytht”, “gvgl” “bke” de “Istanbul”, “Türkiye”, Abdülhamid”, “payitaht”, “gönül” ve “bana”dır. Hatâsız yazabilmek için durmadan, bol bol okuyup kelime kalıplarını ezberlemek şarttır ve bu iş bir-iki aylık kurslarla olmaz!

SADECE OKUYUN, KÂFİ…

Dolayısı ile sadece kitap yazısını okuyacak seviyeye gelin, kâfi… Merakınız devam ettiği takdirde elyazısı ile diğer hat çeşitlerini daha sonra da öğrenebilirsiniz ama yazmaya kalkmanız sadece vakit israfıdır ve hatâsız imlâ da bu devirde artık mümkün değildir!

Bu imkânsızlığa rağmen ısrarla yazmaya heves ederseniz ne mi olur?

Son haftaların en revaçtaki dizisi “Payitaht Abdülhamid”de olduğu gibi sıra sıra çam devirirsiniz…

Kısaca söyleyeyim: Dizinin bazı sahnelerinde eski harflerle olan ve senaryo gereği gösterilen resmî belgelerin, mektupların, haritaların, vesaire evrakın neredeyse tamamının imlâsı maalesef yanlış! Meselâ, başında “ayın” olması gereken “arz”ı “elif”, son harfi “he” olan “kara”yı da yine “elif” ve sonuna “he” konan “Harbiye”yi de aynı şekilde “elif” ile yazıyorlar; hattâ son hecesinde “elif”in bulunmadığı “nezaret”e de “elif” çekiyorlar ve bir “elif” merakıdır gidiyor! Son harfi “ye” olan “Çorlu”yu “vav” ile, “çürlü”, yani “hasta” yapmış; hükümetten gelen bir resmî yazıyı hazırlarken de üst tarafına İstiklâl Marşı’nın ilk mısralarındaki kelimeleri monte etmişler!

Bu şekilde daha dünya kadar yazma hatası var ama acı acı tebessüm ettiren iki yanlışı daha nakledeyim:

Sokaktaki bir gazete klübesinin üzerine geçmişte o mânâda kullanılmamasına rağmen “gazeteci” ibâresi konmuş ama “gayın” ile yazılması gereken “gazete” kelimesinin başına bir “kef” ile her zaman olduğu gibi “elif” yerleştirilmiş ve ortaya “kâzteci” diye bir garabet çıkmış! “Kâzteci”nin hemen yanına da “gazeteci”nin güya Fransızcası konmuş ama bu gibi bayilerin tabelâlarındaki “journal”, yani “gazete” kelimesi “gazeteci” diye tercüme edilmiş ve levha “gazetecilik” hâline gelip “journaliste” oluvermiş. Tabelânın sadece Türkçesini bozmaları yetmemiş, Fransızcasını da berbad etmişler!

Hele bir “Yahya” meselesi var ki, estağfirullah! İsmini Hazreti Yahya’dan alan şair Şeyhülislâm Yahya Efendi’nin adını berbad etmişler! “Yahya”da “y”den sonra “elif” konmadığı, sonunda da “ye”nin bulunduğu bilinmediği için başa ve sona yine tuğ gibi “elif”ler dikilmiş, kelime eğilip bükülüp böyle garip bir hâle getirilmiş!

Bir peygamberin isminin bile düzgün yazılmadığı dizideki diğer hatâları söylememe gerek var mı?

MUHAFAZAKÂRLIK VE BİLGİ

“Payitaht Abdülhamid”in danışmanları ne iş yaparlar, eski imlâ ile alâkası olmayan bu ayıpların sorumlusu kimdir, düzgün imlâ ile yazabilecek uzmanlardan istifade edilememesinin sebebi bütçenin yetmemesi midir, baştan aşağı yanlış yazılmış belgeleri ekranda milletin gözüne sokarcasına göstermek şart mıdır ve bunları en azından flu şekilde göstermek neden akıl edilmez, bilmiyorum…

Ama unutmayalım: Muhafazakâr kültürün ilk şartı bilgi sahibi olmaktır; gelenekleri ve kültürü müdafaaya kalkıştığınız takdirde bunları hem bilmeniz; hem de sıkı, yorucu ve terletici bir çalışmayı göze alıp özen göstermeniz gerekir! O kültüre âşinâ olmadan etrafa mesajlar saçmaya kalkışırsanız gerçi müşteri bulursunuz ama aslında hem ayıp edersiniz, hem de komik olursunuz!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Akıllı telefon kadar güçlü bir akıllı gözlük geliyor Akıllı telefon kadar güçlü bir akıllı gö...

Akıllı telefonları boşverin; bu akıllı gözlüğün işlemcisinden belleğine, GPS’inden hoparlörüne kadar herşeyi tamam....

Apple’dan Türk hacker’ların iddialarına yanıt! Apple’dan Türk hacker’ların iddialarına ...

Bir Türk hacker grubu, milyonlarca iCloud hesabına erişebildiklerini iddia edip Apple'dan para sızdırmaya çalıştı. Apple'ın hackerlara ...

Yarattığımız sanal hayat: Sosyal medya Yarattığımız sanal hayat: Sosyal medya...

Başkalarına gösterdiğiniz hayat gerçekten yaşadığınız hayatla aynı mı?...

League Of Legends oynarken sinirlendi monitöre girişti! League Of Legends oynarken sinirlendi mo...

League Of Legends dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken, oyuna kendini fazla kaptıranlan bir oyuncunun yaptığı hareket dünyada yankı uy...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Apple’dan Türk hacker’ların iddialarına yanıt! Apple’dan Türk hacker’lar...

Bir Türk hacker grubu, milyonlarca iCloud hesabına erişebild...

Akıllı telefon kadar güçlü bir akıllı gözlük geliyor Akıllı telefon kadar güçl...

Akıllı telefonları boşverin; bu akıllı gözlüğün işlemcisinde...

Yarattığımız sanal hayat: Sosyal medya Yarattığımız sanal hayat:...

Başkalarına gösterdiğiniz hayat gerçekten yaşadığınız hayatl...

League Of Legends oynarken sinirlendi monitöre girişti! League Of Legends oynarke...

League Of Legends dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken, oyu...

Facebook zihin okuma cihazları geliştiriyor olabilir! Facebook zihin okuma ciha...

İddialar korkutucu, Facebook'un zihin okuma cihazları gelişt...

Özel fotoğrafları hacklenenler arasına Walking Dead oyuncusu da katıldı! Özel fotoğrafları hacklen...

Hack olayları devam ediyor, geçtiğimiz günlerde Emma Watson,...

Kırmızı iPhone 7 için ilk kutu açılışı! Kırmızı iPhone 7 için ilk...

Geçtiğimiz gün yapılan Apple Store güncellemesi ile, Apple y...

Galaxy S8 bataryası görüntülendi! Galaxy S8 bataryası görün...

Galaxy S8 bataryası hakkında daha önce birçok bilgi gün yüzü...

Evrimin sıra dışı canlısı: Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı Evrimin sıra dışı canlısı...

Evrim sıra dışı canlıları da gözler önüne çıkarıyor. Evrimin...

Göz sağlığı için 10 pratik bilgi Göz sağlığı için 10 prati...

Gözlerimizle ilgili ne kadar bilgiye sahibiz? Göz sağlığına ...

FOTO GALERİ
MEMUR HABERLERİ
VIDEO GALERİ