40 Sene Düşünsem Aklıma Gelmezdi

40 Sene Düşünsem Aklıma Gelmezdi

40 Sene Düşünsem Aklıma Gelmezdi, Çürük Diş-leri Es-ki Ha-li-ne Getiriyormuş…Her zaman kullanılan hafifçe d-o-zda bile alındığında diş-lerin yenilenmesini ve çü-rüklerin tedavi edilmesini sağlamış olduğu ortaya çıktı.‼ Dostlarım çürük diş-leri es-ki ha-line ge-tiren bu metot… Kuzey İrlanda’nın Belfast Queen’s Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, her zaman kullanılan o hapın hafif do-z-da bile alındığında di-şlerin yenilenmesini ve çürüklerin tedavi edilmesini sağlamış olduğu ortaya çıktı. Kuzey İrlanda’daki araştırmacılar, as-pirinin d-iş çü-rümesini geri çevirip dişte oluşan kaviteleri tedavi edebileceğini ortaya koydu Belfast’taki Queen’s Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, aspirinin diş kökündeki hü-creleri uyararak di-ş yenilenmesini sağlamış olduğu tespit edildi. Profesör El Karim, çalışmaların bir sonraki aşamasında aspirinin diş dentinini iyi mi yenileyebileceğini ve dolgulara olan ihtiyacı iyi mi değiştireceğinizi anlamaya çalışacaklarını belirtti.
El Karim bununla birlikte aspirinin dişlere enjekte edilmesini de olası görmüyor ve ekliyor: “Bu şu anda bilimsel bir münakaşa ve kesinliği yok. Kimseyi aspirini bu biçimde kullanma konusunda cesaretlendirmiyoruz. Amacımız eczacı meslektaşlarımızla yapacağımız çalışmalardan sonra d-iş için bir şeyler geliştirmeye çalışmak.” Uzmanlar, sağlık örgütleri tarafınca kabul edilen aspirinin gelecekte diş tedavisinde kullanılması niteliğinde dünya sağlık sistemi için büyük t-asarruf sağlanabileceğini düşünüyor. En yaygın diş hastalığı olan çürük, diş sinirinin iltihaplanmasına ve diş a-ğrısına neden oluyor. Aspirin uzun seneler ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaç. Özellikle baş ve k-as a-ğrı-larıyla, bayanların regl dönemindeki ağrılarını gidermek için kullanılıyor
Kendi hü-crelerini yenileyebilme kabiliyetleri sınırlı olan di-şlerin ç-ürümesi halinde dolgu teknolojisi kullanılıyor. Ancak bu dolguların insan yaşamı boyunca birkaç kere değiştirilmesi gerekiyor. Queen’s Üniversitesi Diş Hekimliği ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi tedris görevlisi Profesör Ikhlas El Karim, aspirinin diş kökü hücrelerini onarmasıyla dolgulara olan ihtiyacın ortadan kaldıracağına dair çalışmalar yapıyor. İngiltere Diş Araştırmaları Derneği yıllık konferansında sunulan araştırma bulgularında da, aspirinin diş kök hücrelerinin işlevini artırabileceğini ve hasarlı dişin kendini tedavi etmeye destek olabileceğini gösteriyor.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.