70 YIL EVLİYDİ

70 YIL EVLİYDİ

Samsun Bafra ilçesi Kolay Mahallesi’nde 3 çocuk babası olan ve 7 torunu bulunan İdris Öztürk,2015 yılında, eşi Mürvet Öztürk’ü 88 yaşındayken kay-betti. İdris Öztürk de geçen yıl 100 yaşında ha-atını kay-betti. İdris Öztürk’ün 7 Aralık 2015’e kadar tuttuğu günlüğünü torunu Servet Yayla buldu. Ramazan Bayramı’nda dedesinin boş evine giden ve bir sandığın üzerinde günlüğü bulan Yayla, dedesinin anneannesine yönelik satırlarını okurken;………….

duygulu anlar yaşadı. Servet Yayla, daha sonra günlüğü annesi İclal Yayla’ya verdi. İclal Yayla da günlükte babasının annesine olan büyük aşkını görünce gözyaşlarına hakim olamadı. Dedesi ve anneannesinin zorlu geçen hayat hikayeleriy ile ilgili konuşan Servet Yayla, şunları anlattı: “Dedem henüz askerden yeni geldiğindelarda teyzesinin kızı Mürvet’i kaçırarak evlenmişler. 70 yılı aşkın süre bir yastığa baş koydular. 3 çocukları, 7 torunları, 7 de torunlarının çocukları oldu.Ömürlerinin büyük kısmını Kolay Mahallesi’nde geçirdiler.

1 asırlık, 2 ömre sığan, yokluk içinde geçen yıllarda yaşanan sorunlara rağmen birbirlerinden hiç vazgeçmemişler. Hayattalarken o yılları biz torunlarına hep anlatırlardı. Dile basit; 2 Dünya Sa-vaşı gördüler. Onların zamanlarınde köylerde elektrik yoktu. Sabah ezanı ile uyanıyorlar, gündüz tarlada, gece olunca da gaz lambası ışığında, ip başına ücret alarak tütün diziyorlardı.

Zor günler geçirmişler. Şehir merkezine ulaşmak için at arabası ile saatlerce yol katetmeleri gerekiyordu. Daha
sonra biri annem İclal Yayla olmak suretiyle dedemin 3 çocuğu oldu. Onlar da bu fakirliktan paylarını almış, gençlik yıllarına kadar annelerinin onardığı yamalı elbiselerini giyerlermiş. Aradan geçen yıllar çoğu şeyi değiştirse de, değişmeyen en hoş şey İdris dedemin Mürvet anneanneme olan aşkıydı. Hâlâ ilk günkü kadar taze ve güçlüydü.” Dedesinin anneannesini çok sevdiğini ifade eden Yayla, “Önce Mürvet anneannem amansız bir hastalığa kurban gitti. Aradan 1 yıl geçmişti ki, dedem de kurtuluşu olmayan diğer bir hastalığa yakalandı. Dayılarım ve annem, dedem için ellerinden ne geliyorsa yaptılar. İstanbul ve Samsun’da çoğu hastane dolandılar hep beraber.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.