Ailenin önemi

Ailenin önemi

Beş yaşına gelen bir çocuk komşunun Yumurtasını çalıp annesine getirir. Haram, helal bilmeyen cahil ana, Yumurtayı çocuğun elinden alır ve Çocuğuna bir aferin çeker ve: Benim akıllı Oğlum, aferin diyerek çocuğunun Başını okşar. Çocuk, artık hergün veya gün aşırı
komşuların yumurtalarını eve getirmeye başlar. Bir gün böyle, iki gün böyle derken seneler geçer. Çocuk yaşına göre hırsızlığı da ilerletir. Yumurtadan tavuğa, tavuktan horoza, horozdan koyuna, koyundan kuzuya derken bir haramzâde olur çıkar.

Eski zamanın çocuğu şimdi çevresinin bir numaralı ve azılı e-şkıyalarından olur.

Artık bu eşkıyayı kimse durduramaz bir hale gelir. H-ırsızlıklar, e-şkıyalıklar derken bir gün büyük bir c-inayet işler. Kanun bunun yakasına yapışıp i-dama mahkum eder.

Oğlunun i-dam haberini dinleyen ana, mahkeme salonunda feryadı basar. Saçını, başını yolar. Aman hakim bey, biricik oğlumu bağışla, benim hayatta ondan başka kimsem yok diye yalvarır. İ-dam mahkumu e-şkıya evlada sorarlar, son bir arzun var mı? Eskiden beri i-dam mahkumlarının son arzularını yerine getirmek adet olduğu için bunun da son arzusu sorulur. İdam mahkumu genç:

-Bir tek dileğim var. Sevgili anacığımın o mübarek dilini öpmek isterim, izniniz olursa bu arzumu yerine gelsin diye rica eder.

Mahkumun isteği yerine getirilmek üzere annesi getirilir:

Benim sevgili oğlum, dilimi son bir defa öp bakayım diyerek dilini uzatır.

Eşkıya evlat, anasının dilini iki dişlerinin arasına alır. Öyle bir ısırır ki, dişler dili makas gibi k-eser, dil pat diye yere düşer. Orada bulunanlar, vah, vah, vah! Ne olacak e-şkıya evlat! Bunca c-inayetler yetmiyormuş gibi bir de anasının dilini k-opardı derler. İdam mahkumu genç:

-Ey burada toplanan insanlar! Bilmeden boş yere konuşmayınız. Benim burada idama mahkum oluşum o kopasıca dildendir, koptu ya! der.

Herkes hayretle sonunu dinler. Genç mahkum devam eder:

-Ben, çocukluğumda komşumun yumurtasını çalıp getirdiğimde anam bana aferin çekti, yumurtayı alıp başımı okşadı. Eğer, o zaman beni terbiye edip men etseydi, bugün bu ö-lüm c-ezası bana gelmeyecekti, der.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.