C-ünüp Olarak Uyumak B-a’kın Neye Sebep Oluyor

C-ünüp Olarak Uyumak B-a’kın Neye Sebep Oluyor

Cünüp olarak uyumak nelere sebep oluyor? Cünüb olan kimse ilk fırsatta gusletmeye çalışmalıdır. Bu halde ancak, içersinde varbulunduğu namaz zamanınin çıkmasına kadar müsaade vardır. Bu yıkanmanın şeklini de Hz. Peygamber (asm) kendi tatbikatıyla bize öğretmiştir. Guslün daha çok manevî bir temizleme aracı bulunduğu unutulmamalıdır. Çünkü bedenimizin rastgele bir yerinde görünür bir pislik ya da kir-pas olmasa bile cünüb olan kimsenin ibadetlerini yerine getirebilmesi amacıyla kesinlikle gusletmesi gerekir. Hem de lüzumlu şartları yerine getirilmeyen…

Eğer, bu hal meleklerin eve girmesine engel olsaydı, sürekli melekle haşir-neşir olan Resûlullah guslü geciktirmezdi.İçinde cünüp tespit edilen eve meleklerin girmekten imtina etmelerinin hikmeti, cünübün namazdan ve Kur’ân okumaktan uzak olmasıdır.Cünüplükten dolayı yıkanmakta gevşeklik göstermek hayr ve berekete mânidir. (Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi) yıkanma, ne kadar özenli yapılırsa yapılsın guslün yerine geçmez ve bununla cünüblükten kurtulmak olası olmaz. Cünüb olan kimse ilk fırsatta gusletmeye çalışmalıdır. Bu halde ancak, içersinde varbulunduğu namaz zamanınin çıkmasına kadar müsaade vardır; daha çok geciktirmesi günâh kazanmasına sebep olur. Gusletmeyi namaz zamanıne kadar geciktirmek ideal değildir.

Gudayf b. Haris (ra) şu şekilde demiştir: “Âişe’ye (ra): Ne dersin? “Resûlullah (asm) cünüplükten dolayı, gecenin başında mı, yoksa sonucunda mı yıkanırdı?” dedim.”Bazen başında bazı hallarda de sonucunda guslederdi” dedi.Allahu Ekber… Genişlik (basitlik) veren Allah’a hamd olsun, dedim. (Nesâî, tahâre 140, 141, gusl b; Ahmed b. Hanbel.Vl, 47) Hadîs-i şeriften, cünüp olan kişinin, cünüp olur olmaz anında yıkanmasının farz olmadığı, gecenin sonuna kadar guslü tehir ve terk etmesinin caiz bulunduğu anlaşılmaktadır.

Fakat gusülde çabuk etmek efdaldir. Resûlullah (asm) ümmetine bir basitlik ve cevazına işaret etmek üzere guslü bazı hallarda gecenin sonuna kadar te’hir etmiştir. Cünüp olan kişinin, cünüp olur olmaz gusl etmesi farz değildir. (Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi)Cünüp olan kimse, anında yıkanmaz da, gusletmeyi namaz zamanıne kadar tehir ederse, günahkâr olmaz. Muhıyt’te de böyledir. (Fetevayi Hindiyye) Cünüp kimse gusletmeyi namaz zamanıne kadar geciktirirse günahkâr olmaz. Ama daha evvelce yıkanması faziletlidir.

Nitekim Şeyh Siracüddin el-Hindi (ra) diyor ki : Abdestsiz imkan Abdest almak, cünüp imkan gusletmek, aybaşı halinden ya da lohusalıktan temizlenen kadına boy Abdesti almak, şimdilik namaz zamanı girmeden vâcib değildir.Bahrirâik ve Fetâvâ-yi Hindiyye’de de bu konu açıklanmıştır. (Kaynaklarıyla İslam Fıkhı)Cünüb olan kimse ilk fırsatta gusletmeye çalışmalıdır. Bu halde ancak, içersinde varbulunduğu namaz zamanınin çıkmasına kadar müsaade vardır; daha çok geciktirmesi günâh kazanmasına sebep olur…

Gusülde çabuk etmek efdaldirAli (ra) Resûlullah’ın (asm) şu şekilde buyurduğunu haber vermiştir:”İçinde, resim, köpek ve cünüp tespit edilen eve melekler girmez” (Ebû Dâvüd, libâs 129; Nesaî, tahâre 167, hayl 11; Dârimî istîzân 34; Ahmed b. Hanbel, I, 80, 83, 107, 139, 150) Meleklerin evlerden uzak kalmalarına sebep olan şeylerden birisi de cünüplük halidir. Bundan murat guslü terketmeyi âdet haluna getirip, namaz zamanınin geçmesine aldırış etmeyenlerdir.

Resûlullah’ın (asm) bir gusülle tüm hanımlarını dolaşması, Hz. Âişe’nin bildirdiğine göre, guslü bazı hallarda gecenin sonuna kadar geciktirmesi, bir müddet cünüp durmanın mahzurlu olmadığını gösterir. Gusül gerektiği halde uyumak ve yemek yemek isteyen kimse Abdest almalıdır…Ebû Seleme şu şekilde demiştir: Ben, Âişe’ye, Peygamber (asm) cünüb iken uyur muydu? diye sordum. Âişe (ra): Evet, Abdest alır, uyurdu, dedi. (Buhari)İbn Umer şu şekilde demiştir: Umer ibn Hattâb, ResûlulIah’a: Birimiz cünüb iken uykuya varabilir mi? diye sordu. Resûlullah (asm): “Evet, rastgele biriniz Abdest aldıktan sonra (isterse) cünüb iken de yatsın” buyurdu. (Buhari)

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.