En iyi ihtmal 25 olacak

En iyi ihtmal 25 olacak

Eylül ayına 8.3 TL sevyesnde başlayan dolar kuru 14 TL’ye dayandı. Daha önce dövz kuruna yaklaşık 1 milyar dolar değernde müdahalede bulunan Merkez Bankası kurun yenden pskolojk sınıra dayanması sonrasında bugün yenden müdahale ett. Dolar kurunda bu gelşmeler yaşanırken, TÜİK, kasım ayı enflasyon rakamını 3,51 olarak açıkladı. Yıllık enflasyon 21,31 oldu ve 3 yılın zrvesne çıktı.

TARİH VERDİ DOLAR 25 OLACAK İDDASINDA BULUNDU…

TÜİK enflasyon verler ve dövz kuruna Merkez Bankası müdahales sonrasında kur tahmnleryle gündemden düşmeyen Ekonomst Selçuk Geçer’den dkkat çeken yorum ve tahmn geldİ.TÜİK’ten yüzde 22’lk br açıklama bekledğn açıklayan ekonomst Selçuk Geçer, “Bu rakama rağmen son 3 yılın zrvesndeyz. Yüzde 21,30’luk enflasyon açıklandı. Bu da gerçekç br enflasyon değl. Olması gereken zaten ENAG açıklıyor. TÜİK’de yüzde 22-23 açıklar dyorduk ama rcaları kıramamış olacak yüzde 21’lk br enflasyon açıkladı. Bu koşullar dahlnde, negatf faz ortamı yüzde 6,31.” dedi.

DOLAR 25 TL, EURO 30 TL, STERLİN 35 TL OLACAK

Dolar kurunun 13,73 cvarında dolaştığını ve Merkez Bankası müdahalelernn etkl olmadığını vurgulayan Selçuk Geçer, “Merkez Bankası doğrudan müdahale edyor. Bunun sonrasında da düşüremyorlar ama doları br mktar durdurmayı başarıyorlar. Br süreden sonra pyasa yenden yukarı yönlü eğlmn hızlandırıyor. Dolar bu yıl 15 TL’nn üzernde kapatacak gb. Önümüzdek yıl y htmalle bu zamanlarda, kötü htmallerde se lk çeyrekte veya knc çeyrekte 25 TL cvarında dolar kurunu konuşuyor oluruz. Euro’da 30 TL’ye sterln se 35 TL’de olur.” fadelern kullandı.

TÜRKİYE EKONOMİK KRİZE SÜRÜKLENİYOR

FED varlık alımlarını kesp br anda faz arttırmaya başlarsa, bzde fazler ndrmeye devam edersek,enflasyon zaten 2022’de yüzde 30’un altında olmayacak, o zaman dolar kurunda 25-30 TL’ler değl daha büyük rakamları konuşmaya başlarız. Dövzde önümüzdek dönemde devalüasyonst etkler göreblrz dedk. Ftch Türkye’nn not görünümünü negatfe düşürdü. CDS’mz 502 sevyesnde. Bu, yurt dışından borç para alırken daha fazla para ödeyeceğz anlamına gelyor. Bu koşullar altında Türkye çok büyük br ekonomk krz buhranına sürüklenyor.” diye konuştu.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.