fbpx

Rojname

HDP, ‘Bütçe Buluşmaları’ kapsamında gençler ve ailelerle buluştu

HDP, ‘Bütçe Buluşmaları’ kapsamında gençler ve ailelerle buluştu
12 Ekim 2021 - 4:39

HDP, “Bütçe Buluşmaları” kapsamında İstanbul’da gençler ve ailelerle buluştu. Buluşmalarda halkın bütçesi için mücadele verileceğinin altı çizildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Bütçe Buluşmaları” kapsamında, Kadıköy’de bulunan Zeki Göker Kültür Merkezi’nde gençler ile buluştu. Öğrencilerle buluşmaya, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Milletvekilleri Oya Ersoy, Dilşat Canbaz, Necdet İpekyüz, Erol Katırcıoğlu, HDP Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse katıldı. Çok sayıda üniversite öğrencisi ve mezun da toplantıya katılarak sorunlarını dile getirdi.

‘TEMEL TALEPLERİ YANSITACAĞIZ’

İlk olarak söz alan HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu, yaşadıkları sürecin siyasi bir süreç olduğunu belirterek, “Bizler HDP olarak müdahalelerde bulunuyoruz. Daha iyi olması için çalışmalar yürütüyoruz. Kendileri bütçenin nerelere gideceğini belirliyorlar. Sarayın etrafındakiler belirliyorlar. Bütçe yapım sürecinde temel taleplerinizi yansıtmaya çalışacağız” dedi.

Ardından söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, gençleri dinlemeye geldiklerini ifade etti.

‘GENÇLİĞİN TALEPLERİ KARŞILANMALI’

Bütçenin tek adam rejiminin çıkarı için kullanıldığının altını çizen Beştaş, “Kadınların, gençlerin, ekolojistlerin taleplerinin yer almadığı bir bütçe hazırlanıyor. Biz bu konu kapsamında görüşler alarak yola devam etmeyi tercih ediyoruz. Bu nokta da da sizlerin önerilerini almak için buradayız” diye belirtti.

Türkiye’de öğrencilerin birçok hak ihlali ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Beştaş, “Bu yaklaşım siyasi bakışı ifade ediyor. Bu iktidar yoksulluklarıyla bütçeyi ortaya koyuyor. Buna karşı mecliste, sokakta fikrimizi savunmaya devam edeceğiz. Gençliğin taleplerinin karşılanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

ŞEHRİN DIŞINDA KAMPÜSLER

Ardından söz alan Marmara Üniversitesi öğrencisi Evin, okulunun Beykoz’da yurdunun ise Zeytinburnu’nda olduğunu ifade ederek, “Eğitim aldığım yere daha yakın bir yerde barınmak istiyorum. İlk derslere yetişemiyorum. Okula gitmem saatler sürüyor. Yurt olmazsa okul çevresindeki ev kiraları çok yüksek, 10 öğrenci birleşse bir ev tutamıyor” diye belirtti. Öğrencilere verilen burs miktarının yetersiz olduğunu ifade eden Evin, “Tefeciden borç alıyoruz gibi hissediyoruz. Aldığımız bursları zamla geri ödemek zorunda bırakılıyoruz. Kampüsler şehrin dışına atılmaya çalışıyor bizi toplumdan kopuk hale getirmeye çalışıyorlar. Üniversiteler ve yurtlar siyasi iktidarın görüşlerine göre insan yetiştirmek üzere dizayn ediliyor ve bize yaşam alanı bırakmıyor” diye konuştu.

‘EĞİTİME ARA VERDİM’

Ekonomik sebeplerden dolayı eğitimine ara vermek zorunda kaldığını dile getiren bir diğer genç ise, “Eğitim ücretsiz deniyor bu ülkede ama eğitime erişmek ücretli aslında. Eğitim almanın da çok şartı var. Belirli şartları yerine getirip istedikleri forma kalıba girince eğitime erişebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KARARLAR SİYASİ’

Bandırma Üniversitesi’nde okuduğunu fakat okula gidemediğini ifade eden bir diğer genç de, “Okula devam ederken tutuklandım, 6 ay cezaevindeydim gülünç sebeplerden ötürü. Adalet okuyordum ama yaşadıklarımdan sonra adalet okumanın bir anlamı olmadığını düşündüm. Hukuk da kurallara bağlı bir siyasete dönüştürülmüş, kararlar siyasi olmuş. Ben buradaki absürt yerde kendimi göremiyorum” dedi.

ARKADAŞLARIMIZ TUTUKLANDI

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olduğunu dile getiren İsmail Gürler ise, konuşmasına başlarken tutuklanan arkadaşları Berke ve Perit’e salamlarını gönderdi. Gürler, “Mesele hepinizin malumu. Kayyum atanan Boğaziçi Üniversitesi’nde abluka sürüyor. Birçok arkadaşımız tutuklandı, gözaltına alındı, darp edildi. Süreç de hala aynı şekilde devam ediyor. Elbet bu yaşananlar çok daha büyük bir problemin, Türkiye’de var olan demokrasi sorununun bir izdüşümü” dedi.

‘DEMOKRASİ SORUNU VAR’

“Türkiye’de bir demokrasi sorunu var” diyen Gürler, “Bu sorunun ise çözümü esasen belli. Elbet kısmi talepler yükseltiliyor, fakat bu kısmı talepleri birleştirecek, bir siyasi hattın eksikliği mevcut. En nihayetinde bütün bu meseleler demokratik bir anayasa talebini daha yakıcı olarak önümüze koyuyor. Dolayısıyla, demokratik anayasa talebinin arkasında, emekçilerin ve ezilenlerin bağımsız siyasi mücadelesini önceleyerek kuvvetli bir şekilde durmalıyız” şeklinde konuştu.

HERKESE BURS

Gençlerin konuşmasından çıkarılan talepler ise şu şekilde sıralandı:

” *KYK borçları silinsin.

*Herkese yeterli yurt yapılsın.

*Burs ücretleri arttırılsın herkese verilsin.

*Herkese okuluna yakın, erişilebilir, ücretsiz yurt hakkı tanınmalı. Yurtların yetmediği yerlerde okullara yakın yerlerde barınma hakkı ve kira desteği sunulan evler olmalı.

* Herkese, yeterli miktarda ve geri ödemesiz burs verilmeli, KYK borçları silinmeli.”

6 BİN BORÇ

Gençlerle yapılan buluşmadan sonra HDP heyeti kiracılarla buluşmak üzere Beyoğlu’na geçti. Beyoğlu’nda bulunan Hacıahmet Mahallesi’nde bulunan evleri ziyaret eden heyette HDP Milletvekilleri Oya Ersoy, Dilşat Canbaz, Necdet İpekyüz, Erol Katırcıoğlu, HDP Emek Komisyonu Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse yer aldı.

Milletvekilleri Hüda Kaya ve Necdet İpekyüz Şirin ve Emin Diri ailesinin olduğu eve girdi. Diri ailesi Nusaybin’den mecburen İstanbul’a geldiklerini söyleyerek, kiralarının bin 500 TL olduğunu söyledi. Aile, “Memleketimizden bizi ettiniz burada nefes verin bari dedik ama su tesisatı sorunundan kaynaklı bir şey yaşadık. İSKİ bunu halletmedi. Bize borç olarak yansıttılar. 6 bin TL borcumuz var” dedi.

İŞ BULAMIYOR

Oğullarının siyasi davası nedeniyle sigortalı bir işe giremediğini söyleyen aile, “Geçici işlerde çalışıyor bulursa. İşe gireceği zaman siciline bakıp almıyorlar.5 çocuk babasıyım asgari ücretle çalışıyorum. Ev geçindirmeye çalışıyorum. Dışarıda bir yemek yiyemiyorum işte boğazıma duruyor evdeki yemeği düşündüğüm için” şeklinde konuştu.

HALKLA BULUŞUYORUZ

Ailenin sorunlarını dinleyen HDP’li Necdet İpekyüz ise, “Yüzde 99 halka sahip çıkmak gerekiyor. Enflasyonla birlikte yoksulluk arttı. Bütçeye giderken halkımızla buluşuyoruz. Bütçe için ne diyorlar. Mecliste biz ne diyelim diye halkla buluşuyoruz” diye belirtti.

‘HALKIN BÜTÇESİYLE KARŞILARINA ÇIKACAĞIZ’

Başka bir evde ise HDP Milletvekili Oya Ersoy, HDP Emek Komisyonu Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse ise Behiye ve Aydın Altay ailesinin evine ziyarette bulundu.

İlk olarak söz alan HDP Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, “Bütçe uygulamaları toplumun hiçbir kesimine yanıt vermiyor. Çünkü genelde yandaşlarına, savaşa ve sermayeye aktarılıyor. Düşük gelirli ailelerimizle buluşup taleplerini alarak parti olarak halkın bütçesiyle karşılarına çıkacağız. Toplumun bütün kesimleriyle buluşarak ortak mücadeleyi örmeyi çalışıyoruz. Mecliste arkadaşlarımız her türlü muhalefeti yürüteceğiz” diye belirtti.

MAAŞ YERİNDE SAYIYOR

Ev kirası ödemeye mecbur olduklarını ve zorlandıklarını ifade eden aile ise “Yetmiyor, kendimizi sıkıştırıyoruz, zar zor geçiniyoruz. Haftalık çalışıyorum, her yıl kiraya zam geliyor ama maaş yerinde sayıyor. Faturalar çok geliyor, sürekli zam geliyor eskiden 90 lira gelen elektrik faturası şu an 140 lira geliyor. İnsani ihtiyaçların belirli bir bölümünün devlet tarafından karşılanmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları ROJNAME kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.