HDP Kadın Meclisi: Erkek bütçeye karşı toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe

HDP Kadın Meclisi: Erkek bütçeye karşı toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Erkek egemen bütçeye karşı toplumsal cinsiyet duyarlı bir bütçe” taleplerinin olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, İstanbul Taksim’de bulunan bir otelde “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe” çalıştayı düzenledi. Çalıştayın birinci oturumunda, “Bütçe yapım sürecini ve bütçeyi bir bütün olarak toplumsal cinsiyete duyarlı hale nasıl getirebiliriz?” başlığı adı altında tartışmalar yürütülecek. Bütçeye dair talep ve önerilerin dinleneceği ikinci oturumda ise, kadına yönelik şiddet, sosyal hizmetlere erişim, sosyal yardımlar, istihdam, eğitim, sağlık, adalete erişim, cezaevleri, “sığınma rejimindeki kadınlar” ve yerel yönetimler konuları ele alınacak.

KADINLARIN TALEPLERİ
Çalıştayda, katılımcılara “Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz” başlıklı kitapçıklar dağıtıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, iktidarın hazırladığı bütçe karşısında kadınların önerileri ve taleplerini dinlemek istediklerini belirtti. İktidarın kadınlar ve toplumun önerisini almadan bütçe hazırladığını ifade eden Başaran, “Kendi ihtiyaçlarına göre her yıl bütçe yapıyor ve Meclis’ten geçiriyor” dedi. Bu yıl çalıştayın ikincisini düzenlediklerini aktaran Başaran, “Bir kampanya gerçekleştirdik. Emekçi kadınlarla, fabrikalarda çalışan kadınlarla, farklı kimliklerden ayakta durmaya çalışan kadınlarla bir araya geldik. İktidarın siyasetini yürütürken en derin yoksulluğu kadınlara yaşattığını gördük. Bu yoksulluğun artık kadınları nefessiz bıraktığını gördük. O talepleri de aldık. Bütçeleme çalışmalarında kadınların sesini nasıl yansıtabilirizi kadınlarla tartışarak buraya getirdik” diye kaydetti.

ERKEK BÜTÇE

İktidarın son 6 yılda savaşa ayırdığı bütçeyi yüzde 86 arttırdığına dikkati çeken Başaran, şunları söyledi: “İktidar kamunun kaynaklarını büyük bir kısmını savunma alanına yatırmış. Neredeyse yok denilecek kadar bir bütçe kadınlar için ayrılmış. Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe dediğimizde sadece belli bir alanda kadınlara bütçe ayrılması olarak görmüyoruz. Bütün kalemlerde kadına ve kadının ihtiyaçlarına, toplumun ihtiyaçlarına bütçelemenin yapılması talebimizi iletiyoruz. Yani eğitimden sağlığa, kültürden sanata, yaşamın bütün alanlarında bütçe çalışmaları yürütürken kadını da gören bir şeklide bütçelemenin yapılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Erkek bütçenin, ranta, savaşa ve talana ayırılan bu bütçenin, kadına, topluma, yoksula, emekçiye onların ihtiyaçlarını gören bir bütçelemenin nasıl yapılması gerektiğini konuşacağız burada.”

KAYNAKLARIN AKTARILDIĞI YER

Erkek egemen bütçenin karşısında “toplumsal cinsiyet duyarlı bir bütçe” taleplerinin olduğunu ifade eden Başaran, kadının isminin olduğu bir bütçeyi savunduklarını vurguladı. Başaran, “Bizim bütçemizin çetelere, mafyalara, neredeyse toplumu daha fazla savaşa sürükleyen alanlara aktarıldığını görüyoruz. Bütçeleme çalışması sonrası takibinin şeffaf olmadığı için bu bütçelerimiz belli bir kesime rantı için kullanılan bir duruma gelmiş” ifadelerini kullandı.

NASIL BİR BÜTÇE?

Bütçenin şeffaf olması gerektiğini söyleyen Başaran, kadınlara yönelik artan şiddete değindi. Kadınlara yönelik artan şiddet ve katliamların önlenmesi için daha fazla bütçe ayrılması gerektiğini kaydeden Başaran, “Eğer bir bütçe yapılıyorsa, eğer halk için, kadınlar için yapıldığı gibi bir izlenim yansıtılıyorsa, muhatapların sözünün yansıtılması önemli. Kadınlar kendileri için daha duyarlı bir bütçe istiyor. Bütün burada konuşulanları Meclis’te sizin sesiniz olarak yansıtacağız. Bu bütçe görüşmelerinde daha fazla kadınların sesini, kendi sesinizi duyacaksınız” diye belirtti.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.