HDP’nin ‘Bütçe Buluşmaları’ İstanbul’da: Ranta karşı ekoloji ittifakı

HDP’nin ‘Bütçe Buluşmaları’ İstanbul’da: Ranta karşı ekoloji ittifakı

İstanbul’daki “Bütçe Buluşmaları”nda konuşan HDP Ekoloji Komisyonu Eşsözcüsü Menekşe Kızıldere, “Sermaye, yıkım ve rant odaklı politikalar karşısında ekoloji ittifakı kuralım” çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ağrı’da startını verdiği “Bütçe Buluşmaları”nın ikincisini, “Ekoloji Temelli Bütçe” başlığıyla İstanbul’da gerçekleştirdi. Taksim’de bulunan bir otelde yapılan basın toplantısına HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez, Ekoloji Komisyonu Eşözcüsü Menekşe Kızıldere ile HDP milletvekilleri Erol Katırcıoğlu, Serpil Kemalbay, Necdet İpekyüz ve Oya Ersoy katıldı.

EKOLOJİ İTTİFAKI
Toplantıda konuşan Ekoloji Komisyonu Eşsözcüsü Menekşe Kızıldere, “ Ekolojik alanda mücadele edenlerin sözünü direk parlamentoya taşıyabilmek için çalışma yürütüyoruz” dedi. “İş ve Aş Buluşmaları” kapsamında yaptıkları ziyaretlere değinen Kızıldere, bu ziyaretlerde halkın görüşlerini dinlediklerini aktardı. Ekolojik bir bütçenin nasıl hazırlanacağını ortaya koymak istediklerini ifade eden Kızıldere, “Dünya artık başka bir döneme girdi. Paris Anlaşması’nın onayıyla biz de bunun parçası olduk. İster istemez bir değişim geliyor. Maalesef iktidar ve sermaye bu dönüşümü kendi çerçevesinde tutmak istiyor. Fakat bu toplantılarla, bütçe görüşmeleri öncesi iktidara-sermeye kıskacındaki bu iradeye karşı halkın iradesini koymak istiyoruz. Yıllardır bu alanda emek veren kişilerin görüşlerini direk bütçe oluşturulurken, oraya yansıtmak ve parlamentoda halkın sözü olmak arzusundayız” diye konuştu.

Kızıldere, partisinin ülkenin sorunlarına dair açıkladığı 11 maddelik deklarasyona işaret ederek, “Sermaye, yıkım ve rant odaklı politikalar karşısında ekoloji ittifakı kurma arzumuz var. Bütün ekolojik sitemi koruyan bir bütçenin ve yatırımların yapılması arzusundayız” dedi.

EKOLOJİ TEMELLİ POLİTİKALAR

Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez, AKP-MHP’nin öncülüğünü yaptığı Cumhur İttifakı’nın uzun yıllardan bu yana neoliberal politikalarla ilerlediğine dikkati çekerek, “AKP iktidarı yandaşlara dönük bir ekonomik siyaset yürütmekte. Ama bu konuda biz halkın taleplerini esas alarak ilerlemeyi hedefliyoruz. Hangi politika olursa olsun, ekolojiyi hedef almak zorundadır. Bu konu politikanın ana konusuna oturmuştur. Adaletsiz sisteme karşı ekolojik sistemi merkezimize alıyoruz. Bu anlamda iktidarı, ekolojik yaşamı inşa etmek konusunda zorlayacağız. Bu iktidarın yarattığı ekolojik yıkımları iptal edip, demokratik bir ekolojik sistemi oluşturmaya çalışacağız” dedi.

ŞEFFAF BÜTÇE

Daha sonra konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, AKP-MHP’nin bütçe görüşmelerini “karanlık odalarda” gerçekleştirdiğini ifade etti. Beştaş, “Karanlık odalarda, kendi aralarında ‘rantı nasıl dağatalım’ konusu geçiyor. Türkiye’nin 4 bir yanında halkın taleplerini yansıtmak ve görünür kılmak için bu çalışmayı yürütüyoruz. Bütçe hakkı halkın en temel hakkıdır. Bu halkın bütçenin nasıl, nereye, harcandığını bilmeye hakkı var” ifadelerini kullandı.

Şeffaf ve denetlenebilir bir bütçeyi hedeflediklerini vurgulayan Beştaş, “İstanbul’un birçok sorunu var. İktidarı boyunca ekolojik bir tutum sergilemedi bu iktidar. En can yakıcı örneği orman yangınlarıdır. Bu karanlık tablonun oluşmasında bütçe kanunu yer alıyor. AKP bunu gizili olarak ortağıyla birlikte yapıyor. Yüzde 1’e göre düzenlenen bütçe, bütçe değildir. Biz yüzde 80’i aşan bir kanunun hayat bulmasını düşünüyoruz. AKP’nin ülkeyi yıkımın eşiğine getirdiği bu aşamada ekoloji çalışmalarımızı değerli buluyoruz” diye konuştu.

HALKIN BÜTÇESİ

Beştaş, devamla şunları söyledi: “Sonuna kadar halkın bütçe hakkını savunacağız, mücadele edeceğiz. Bu konuda tüm Türkiye halklarını da bütçe hakkına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Toplumun ekonomik krizin eşiğinde olduğu dönemde, bu kanunun hayati önem taşıdığını düşünüyoruz.”

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı şekilde devam etti.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.