Milyonlarca kişi bekliyordu..

Milyonlarca kişi bekliyordu..

Bütün emeklilere büyük müjde! Bin TL birden artacak. Milyonlarca kişi bekliyordu. Maaşlar ve ikramiyeler artacak. Emekli aylıkları ortalama 1.000 TL yükselecek. Emekli ikramiyelerindeki artış ise yaklaşık 38 bin lira olacak. Maaş ve ikrami artışları ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Kapsam genişletiliyor. Detaylar ortaya çıkmaya başladı.

3600 ek gösterge ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrası milyonlarca memur için 3600 ek gösterge çalışmaları başlamıştı. Ek gösterge ile ilgili yen bilgiler ortaya çıktı. 3600 ek gösterge artışında 4 meslek dışında öğretmenler ve diğer yöneticiler de devreye alındı. Buna göre şube müdürlerinin 2200 olan ek göstergesi artacak. Genel müdür yardımcıları 6400’ü görecekler. Daire başkanları ise 4800 ek göstergeye ulaşacak. Peki 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak? Hangi meslekler masada? Kimin maaşı ne kadar artacak? İşte 3600 ek göstergede son durum.

Emekli aylıkları 1.000 TL birden artacak! Milyonlar bekliyordu, maaşlara zam…Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği 3600 ek gösterge artışıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki ay toplanacak Kamu Personeli Danışma Kurulu’nun (KPDK) gündemlerinden birisi de 3600 ek gösterge olacak. Bu süreçte pek çok kişi ‘3600 ek gösterge son durum’ ‘3600 ek gösterge ile maaşlara ne kadar zam gelecek?’ sorularının yanıtını arıyor. 3600 ek gösterge emekli maaşı ve ikramiyelerini yükseltecek. Çalışmalar 2022 yılı sonuna doğru bitirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Memur-Sen Yönetim Kurulu Üyeleri ve bağlı sendikaların genel başkanlarını kabulünde 3600 ek gösterge çalışmalarının başlatılması ve 2022 yılı içinde tamamlanması için talimat vermişti.
Bu çalışma ile birlikte 657 sayılı yasanın ekli cetvelinde belirtilen ek gösterge rakamları arasındaki dengesizlik tamamen ortadan kalkacak. Söz konusu çalışma geniş bir çerçevede devam ediyor. Bilindiği gibi daha önce dört meslek mensubu için bir çalışma yapılmıştı. Fakat toplu sözleşme görüşmelerinde tüm memurların ve idareci kadroların da kapsama alınması benimsendi. Bu yüzden de yapılan çalışmalarda kapsam daha geniş tutuluyor. Çalışmalar tamamlandığında hem kapsam belli olacak hem de statüye göre mi yoksa eğitim durumuna göre mi artış yapılacağı da açıklığa kavuşmuş olacak.

EMEKLİ MAAŞLARI 1.000 TL BİRDEN ARTACAK

Ek gösterge artışının sadece idari boyutu bulunmuyor. Aynı zamanda mali yönü de bulunuyor. Çünkü ek gösterge memurların özellikle emekli ikramiye ve maaşlarını belirliyor. Bu yüzden de ek gösterge arttığında memurların hem ikramiyeleri hem de emekli maaşları yükselecek. Burada ortalamalara baktığımızda emekli maaşlarında 1000 TL’nin üzerinde bir artış gerçekleşirken, ikramiyelerdeki artış 38 bin liraya kadar çıkacak.

HANGİ MESLEKLER EK GÖSTERGE KAPSAMINDA?

3600 ek gösterge çalışmalarda idarecilerin de kapsama alınması gündeme gelmişti. Bu gerçekleştiğinde birçok idari kadroda da ek göstergeler artırılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, SGK, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı yetkilileri çalışmaları alternatifleriyle birlikte hazırlayacaklar. Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında bu taslaklara son şekli verilecek. Ancak dediğimiz gibi bu çalışmalar çok kapsamlı olduğu için sabırla bitmesini beklemek gerekiyor.

Şimdi masada çalışmaları süren bazı mesleklerle ilgili gelişmeler şöyle: Şube müdürü (1/4) olarak çalışanların ek göstergesi 2200’den3600’e çıkacak. 30 yıllık bir şube müdürünün emekli ikramiyesi böylece 30 bin TL artmış olacak. Kamuda genel müdür yardımcısı olarak görev yapan personelin ek göstergesi 5300 veya 6400’e kadar çıkacak. Burada kesin rakam çalışmalar sonunda belirlenecek. Daire Başkanlarının ek göstergesinin ise 4800 olması öngörülüyor.

Bütün bunlara ilaveten şef, memur, bilgisayar İşletmeni ve veri hazırlama işletmeni gibi diğer unvanlarda ek gösterge düzenlemesi yapılacak. Mesleğe yarışma ve yeterlik sınavıyla girilen müfettişlik, denetçilik, kaymakamlık gibi kariyer mesleklerinin ek göstergeleri de yükselecek. Polis memurlarının yanı sıra emniyet müdürlerinin emniyet amirlerinin komiserlerin baş komiserlerin ve diğer polislerin ek göstergeleri de masaya yatırılacak.

Sabah’ta yer alan habere göre, Üniversite genel sekreterleri, üniversite genel sekreter yardımcıları, üniversite daire Başkanları, fakülte sekreterleri ile diğer personel de gündeme gelecek. Bölge müdürleri, bölge müdür yardımcıları, il müdürleri de değerlendirilen unvanlar arasında.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge memurları ilgilendiren ve onların maaşlarını, emekli aylıklarını ve emekli ikramiyelerini belirleyen bir gösterge rakamı. Memurların maaşları hesaplanırken kullanılan bu rakam yükseldikçe maaş da yükseliyor. Memurların maaşları ve ikramiyeleri hesaplanırken unvanlarına kıdemlerine derecelerine ve ek göstergelerine bakılıyor. Dolayısıyla ek göstergesi 2200 olan bir memura göre 3600 olan bir memurun emekli maaşı yüzde 20-25 daha fazla oluyor. İkramiye de buna göre artıyor.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.