Nihat Hatipoğlu’ndan

Nihat Hatipoğlu’ndan

İslam dininde erkek kadar kadın da cinselliği olan bir varlık olarak kabul edilmiştir. Kadının cinsel hayatta yapması gerekenler nedir? Tamamı haberimizde…
İslam dininde eşlerin birbirlerine göstermesi gereken bazı görevleri vardır. İslam dinine göre erkek kadar kadının da büyük ölçüde yeri vardır evlilikte ve cinsel hayatta. İşte kadının cinsel hayata hakları…

Kadının cinsel hakları nelerdir Kadının cinsel hakları nelerdir
Cinsel ilişkide kadının sevilip gözetilmesi emredilmiş, kocanın iktidarsızlığı durumunda dava açma hakkı verilmiştir. Ona bu haklar verildiği için de evlilikte cinsel hayattan çekilme, îlâ ve zıhâr haram kılınmıştır. Cinsel açıdan kadın da erkek gibi korunmuştur. Bu sebeple eğer cinsel hakkı verilmezse bunu isteyebilir. Yani kocasını cinsel görevini yapmaya mecbur bırakabilir. İslam toplumunda kocası kadını cinsel yalnızlığa itmişse ve bunu kasti olarak yapıyorsa, kadın mahkemeye başvurabilir ve kocası aleyhine dava açabilir. Erkeğin cinsel görevlerini yerine getirmesiyle ilgili İslam âlimleri şöyle buyurmuştur, “Hastalık gibi bir özrü bulunmaksızın, zarar vermek niyetiyle karısı ile cinsi münasebette bulunmayan erkek aleyhine karısı dava açabilir. Hâkim tarafından kocaya cinsi münasebete başlaması emredilir.”

Allah, evli çiftlerin karı koca hayatını meşru kılmıştır. Kadının fiziki ve ruhsal sağlığını korumak amacıyla evli çiftlerin cinsel yaşamında bazı sınırlamalar vardır. Kadının adet ve lohusalık dönemlerinde, hacda ihramlı olduğu zamanlarda, dolaylı boşanma yöntemleri olan karşılıklı zarar vermeden kaynaklanan kefaret cezası yerine getirilinceye kadar eşiyle ilişkiye girmesi caiz değildir. Kadın bu durumlarda eşini reddetmelidir. Ayrıca rahatsızlık, halsizlik gibi durumlar yaşayan kadınlar da cinsel ilişki istemeyebilir. Böyle bir durumda cinsel ilişkiye girmek kadına zarar verir ve bu zarardan erkek sorumludur.
Nihat Hatipoğlu kendisine sorulan bu soruya verdiği cevapla olay oldu.
İslam dinine göre kadın ve erkeğin birbirlerine göstermeleri gereken bakı sorumluluk var hakları vardır. Bu kıstas kadın, erkek olarak değişkenlik göstermez.

Erkeğin bir ilişkide ne kadar söz hakkı varsa, kadının da aynı doğrultuda hakları vardır. Kadının ve erkeğin birbirlerinin cinselliğinden yararlanması haktır.

Kadın bu hakkı yerine getirmezse ve erkek de bu hakka riayet etmezse günahkâr sayılır.

Cinsellik konusunda kadın ve erkek eşittir.

Tıpkı kadının olduğu gibi, erkeğin de bazı sorumlulukları vardır.
Kocanın cinselliğinden faydalanmak kadının hakkıdır.

Bu hakkını anlamasını sağlamak da kocanın görevidir.

Erkek bu görevini yerine getirmezse hem suçlu hem de günahkar kabul edilir.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.