‘Olası şiddet ve katliamlardan emperyalist ülkeler sorumlu’

‘Olası şiddet ve katliamlardan emperyalist ülkeler sorumlu’

Afganistanlı kadınlarla dayanışma çağrısı yapan kadın örgütü temsilcileri, yaşanacak şiddet ve katliamlardan emperyalist ülkelerin sorumlu olduğunu söyledi.

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesi üzerine kadınlara yönelik saldırı ve getireceği kanunlar dünya kadınlarında endişe yarattı. Afganistanlı kadınlarda karanlık günlere geri dönüleceği kaygısı artarken, Afganistanlı kadınların yaşamlarının tehlikede olması üzerine dünyanın birçok ülkesinde kadınlar sokağa çıktı. Bu kentlerden biri de İzmir oldu.

İzmir Kampüs Cadıları üyesi Sabriye Akkul, Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesiyle kadınların can güvenliğinin olmadığını vurgulayarak, “Taliban bir şeriat yönetimini destekliyor. Bu durumda kadınlar birçok haklarından mahrum kalacak. Hatta yaşama haklarından men edilecek. Namus kavramının baskın olduğu yaşam stili devreye girecek. Kadın ve LGBTİ+’ların can güvenliği olmayacak” diye kaygılarını paylaştı.

Akkul, Taliban’ın kadınların yaşamını tehdit edecek herhangi bir anlayışı devreye koyması halinde sorumlusunun emperyalist ülkeler olduğunu söyledi. Akkul, dünyadaki tüm kadınlara Afganistanlı kadınlar için bulundukları alanlarda isyanı büyütme çağrısı yaptı.

‘DÜNYA BU SUÇA ORTAKTIR’

Kadınlar Birlikte Güçlü oluşumu üyesi Maile Evin Ariç de Afganistanlı kadınları zor günler beklediğini, Taliban’ın şeriat kanunlarıyla kadınları köle konumuna getirmek istediğine dikkati çekerek, “Taliban’ın geçmişini biliyoruz. Taliban kendisine hizmet ve kölelik eden bir kadın profili istiyor. Bütün dünya ülkelerini bu durumu görmemezlikten geliyor. Taliban kadınlara şiddet uygulayıp, katlederse bütün dünya ülkeleri bundan sorumlu ve bu suça ortaktır” diye tepki gösterdi. Ariç, Afganistanlı kadınların sesinin her yerde yükseltmesi gerektiğini belirterek, kadınlar üzerinde yapılan kirli itifak ve savaş oyunlarının teşhir edilmesini istedi.

KAZANIMLAR SALDIRI ALTINDA

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İzmir Kadın Meclisi üyesi Dilek Kanlıbaş Demir de, Taliban’ın geri gelmesiyle Afganistan’da kadınların 20 yıllık kazanımlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, “Taliban’ın gelmesi demek kadınlar için karanlık günlerin habercisi olduğunu gösteriyor. Dünyanın neresinde olursa olsun kadınlara yönelik yapılan zulümlere sessiz kalınmamalı” diyerek, egemen erkek zihniyetine karşı kadınları direniş ve mücadele çağırdı.

Buca Evka Bir Kadın Kültür ve Dayanışma Derneği (BEKEV) yöneticisi Hatice Coruk ise Afganistan’da yaşanan gelişmeleri endişeyle takip ettiğini, kadınların aleyhine gelişecek olumsuzluklardan kaygı duyduğunu belirtti. Kadınların yaşamlarını tehdit edecek veya yaşamlarına zarar verecek durumların gelişmesi durumunda sorumluların kapitalist ülkeler olduğunu söyleyen Coruk, Afganistanlı kadınlar için her yerin direniş alanına çevrilmesi gerektiğini söyledi.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.