fbpx

Rojname

Sadece Bir Kaşığı Bile Etkili

Sadece Bir Kaşığı Bile Etkili
23 Ekim 2021 - 4:05

Dut pekmezi ülkemizde sıklıkla üretilen bitkisel ve yöresel ürünlerden bir tanesidir. Dut pekmezi ülkemizde sıklıkla üretilen bitkisel ve yöresel ürünlerden bir tanesidir. Hem sofralarda bol bol yer alan hem de alternatif tıp tekniklerinde de sıklıkla kullanılan bir besindir. Ülkemizde en sık Bursa’da üretilen dut pekmezi, aynı zamanda da Marmara ve Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi’nde de sıklıkla üretilmektedir.

Hem karaduttan hem de beyaz duttan yapılmak üzere iki çeşit olan dut pekmezi, hem karbonhidrat hem de C vitamini bakımından oldukça zengin olup, yüksek kalorilidir. Ayrıca dut meyvesi dalından toplandığında çok çabuk bozulacağı için bir saklama tekniği olarak da kullanılmaktadır.

Sağlığa olan faydaları ile özellikle kış aylarında mutlaka ilaç niyetine kullanılması da gereklidir. Dut meyvesinin ilk olarak ezilerek suyunun çıkarılması ve kaynatıldıktan sonra pekmeze dönüştürülmesi ile yapıldığını belirtmek mümkün olacaktır. Farklı bir tat ve renge sahip olan dut pekmezi hakkında tüm merak edilenler ve çok daha fazlası sizler için derlendi…

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları ROJNAME kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.