Selim dedenin beş oğlu

Selim dedenin beş oğlu

Selim Dedenin beş oğlu ve bir de 10 yıl kullandığı e-şeği vardır. Sonunda yaşlanan hayvanın gözlerine perde inmiş ve göremez olmuştur. Büyük oğlu Selim gelir; Baba e-şek görmüyor, bunu dağa götürüp bırakalım. Hayır oğlum biraz bekleyelim bakalım. Aradan beş gün geçer, büyük oğlan tekrar; Baba, bak işte hayvan görmüyor, k-ör olmuş. Biz en iyisi bunu dağa bırakalım.

Oğlum bir gün daha bekleyin, yarın cevabımı veririm. Ertesi sabah beş oğlunu da başına toplar; Damdan hayvanı getirin bakalım der. Hayvan görmediği için etrafa ç-arparak getirirler. Selim dede e-şeğin başına varır ve evlatlarına dönerek derki;

Bu eşek bizim on yıl k-ahrımızı çekti. Sizin kemiğinizin üstündeki etlerde bu e-şeğin hakkı var. Artık iş göremez oldu, şimdi bize düşen görev bu bunu emekli edip, yaşadığı sürece şimdi biz ona bakacağız. Büyük oğlan; – Ama Baba e-şęk görmüyor. Selim dede ö-fkeyle cevap verir: Yarın iş yapamaz duruma düştüğümde beni de götürüp ormana bırakacaksınız?

Bu olayların yaşandığı sırada ailenin en küçük oğlu Polat daha beş yaşındadır ama olaylar beynine nakış nakış işlenmiştir. E-şek iki yıl daha yaşar. Selim dede o iki yıl süresince e-şeğe yedirir içirir, tımarını yapar ve onunla konuşur. Ey e-şek, benim sırtımdan geçen çuvalların hepsi senin sırtından da geçti, hakkını helal et. İki yıl sonunda e-şek ö.lür, sırıklara bağlarlar, derenin kenarına götürüp, bir ç-ukur k-azarlar ve oraya g-ömerler. Yıllar yılları kovalar, ailenin en küçük oğlu Polat okur ve hakim olur. Hakim olduğunda ilk işi…

Doğruca e-şeğin g-ömüldüğü dere kenarına gitmek olur. Oraya varır ve kendi kendine şu sözü verir: Benim babam adil bir kişi idi; ben de hakimliğim süresince babamın izinden yürüyeceğim ve kararlarımda daima hakkaniyeti gözeteceğim. Polat’ın Poyraz adında oğlu olur; büyür okula başlar ve bir gün matematikten sınav olurlar: Eve geldiğinde babasına anlatır; Baba bugün matematikten sınav olduk. Güzel yaptım. Öğretmen 15 soru sordu, 14’ünü yaptım. 15.’yi de yapardım ama gözüm yanımdaki Seda’nın kağıdına kaydı, hakkım olmayan şeye sahip olmak istemedim. Ne demiş atalarımız; “Armut dibine düşer”. Anneler babalar evde çocuklarınıza güzel örnek olun. Siz onlara ne verirseniz, onlar da sizden aldıklarını yansıtacaklardır.

Kaynak:Doğan Cüceloğlu…

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.