‘Üçüncü ittifaka ihtiyaç var’

‘Üçüncü ittifaka ihtiyaç var’

Olası erken veya olağan seçime dair değerlendirmelerde bulunan HDP, EMEP ve TİP Mersin temsilcileri, Cumhur ve Millet ittifakı dışında üçüncü bir ittifaka ihtiyaç olduğunu söyledi. Siyasetçiler, demokratik, özgürlüküçü mücadele hattının hızla örülmesi gerektiğini vurguladı.

Kürt sorununun derinleşmesi ve ekonomik kriz ülkenin en çok konuşulan konuları olmayı sürdürürken, muhalefet partilerinden erken seçim çağrıları yükseliyor. İktidarın artık yönetme sorunu olduğuna dikkati çeken siyasi partiler, olası bir seçime hazırlık yapıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Mersin İl Eşbaşkanı Uğurcan Esiroğlu, ülkenin gündemindeki sorunları değerlendirdi.

BOZUK DÜZENDEN KURTULMAK

Seçimi tartışma zamanı geldiğini ifade eden HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Alış, “Dün kendini mağdur olarak ifade eden iktidar bugün zulmün tarafı olmuş durumdadır. AKP-MHP iktidarın artık yönetemediğini görüyoruz. Erken seçim çağrıları eş genel başkanlarımız tarafından zaman zaman yapılıyor. İktidar bir çıkmaza girmiş durumda. Ekonomi, hukuk, sağlık ve Kürt sorununuda iktidarın halka vereceği bir şey kalmadı. Bundan dolayı erken seçimle birlikte bu bozuk sistemden kurtulmamız gerekiyor” dedi.

‘MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ’

Zamanında veye erken bir seçime hazırlıklı olduklarını dile getiren Alış, “Eş genel başkanlarımızın açıkladığı tutum belgesiyle bunu ortaya koyduk. Tutum belgemizi yerelde bulunan emek ve demokrasi güçleriyle tartışmaya başladık. 11 maddelik ilkeler etrafında birleşmenin olanağını yaratmaya çalışıyoruz. Olası bir seçimde halktan yana bir tutum sergilemek için elimizden geleni yapacağız. Herkesin HDP içerisinde söyleyeceği sözü var. Bu sözü söylemenin olanağı burada, demokratik haklar etrafında buluşursak bu düzenden kurtulmamız mümkün. Kürt, kadın, ekonomi ve hukuk sorunun çözüm adresi birleşik mücadeleden geçtiğini iyi görmek lazım. Bizler bu meselelere seçim odaklı bakmıyoruz. Yarın seçim olsa bizler hazırız. Sandıklarımızı korumamız için tüm çalışmalar yapıldı. Bizler geleceği ve barışı inşa etmek için mücadeleyi büyüteceğiz” diye konuştu.

MUHALEFETİN YÖNTEMİ YANLIŞ

İktidarın artık ülkeyi yönetemediğini ve seçime girdiğinde kaybedeceğinin farkında olduğunu ifade eden EMEP Genel Başkan Yardımcı Sedat Başkavak da “Tabii ki AKP gibi tek adam iktidarı hiç seçim olmasını istemez ama seçimede mecbur kalacağı açık. Muhalefet açısından da şöyle bir problem var. Muhalefet erken seçim istiyor ama AKP’den istiyor. Aslında ‘erken seçim kararı alsan da yapsak iyi olur’ diyor. İktidara erken seçim aldırmanın birkaç yolu var. Bir yolu artık krizlerin yürütülemez hale gelmesi, bir diğeri de halk güçlerinin iktidarın yönetimi bırakmasını istemek için sokaklar çıkmasıdır. Halkın parası erirken muhalefet daha çok demokrasi, iş, aş, gelecek, özgürlük etrafında birleşelim, sokağa çıkalım, bunları talep edelim demek yerine AKP’den erken seçim kararı almasını bekliyor. AKP ne zaman rüzgarın kendisinden yana döndüğünü düşünürse o zaman seçim kararı alacaktır. Muhalefetin buradaki yöntemi yanlış, aman sokağa çıkmayalım provokasyon olur. Aman bir şey söylemeyelim diyerek iktidar değişmez. Ya da halkın içinde bulunduğu durum değişmez” diye belirtti.

3’ÜNCÜ SEÇENEK VURGUSU

EMEP’in “Ne Cumhur İttifakı ne de Millet İttifakı” diyerek işçilerin, emekçilerin ve halkın bu iki ittifaka mecbur olmadığını belirten Başkavak, emek ve demokrasi güçlerinin, halk güçlerinin, işçilerin ve emekçilerin yan yana gelerek 3’üncü bir seçenek olarak devrimci, demokrat bir halk ittifakı tartışması yürüttüklerini söyledi. Cumhur ve Millet ittifaklarının işçilere, emekçilere ve halka önerdiği hiçbir şey olmadığını vurgulayan Başkavak, şöyle devam etti: “Güçlendirilmiş parlamenter sistem hangi şeyi değiştirecek. Toplu sözleşme durumu, grevi uygulanabilmesi, Kürtleri ve Alevilerin demokratik hakları tanınması bütün bunları düşündüğümüzde aslında Millet İttifakı ‘AKP’den kurutulmak için oyununuzu bize verin’ diyor. Biz de diyoruz ki kurtulmak için size oy vermeyi tercih etmek yerine AKP’nin gitmesi elbette önemlidir ama AKP’den sonra ne olacağına ilişkin bir öngörümüz olması gerekiyor. Bu öngörüyü Millet İttifakı bize sunmuyor. İşçilere, halk kitlelerine bunu sunmuyor. O zaman ayrı bir seçenek olarak ayrı bir ittifak gücü olarak çıkmak gerekiyor. Emek Partisi şu çağırıyı yapıyor: Başta Cumhur İttifakın dışında kalan herkese, CHP, HDP, sol sosyalist partilere, sendikalara, kitle örgütlerine, derneklere, Cumhur İttifakına oy vermiş bütün işçi ve emekçilere, devrimci, demokratik bir seçenek etrafında bir araya gelme çağırısı yapıyor.”

AKP YÖNETEMİYOR

TİP İl Eşbaşkanı Uğurcan Esiroğlu da “İktidar, ekonomik krizle birlikte insanların yaşayamaz hale getirdi. Peker’in açıklamalarıyla mafya ilişkileri ortaya çıktı. Yaşanan doğal afetlere, yangınlara müdahale etmelerinde eksik kalınması ve ekonomik olarak yaşanan krize müdahale edilememesi, bu durumların hepsine baktığımızda AKP’nin artık ülkeyi yönetemediğini görüyoruz. Erken seçimin ülke için elzem olduğunu düşünüyoruz fakat bu yapacak bir gücünde olmadığını düşünüyoruz. Çünkü AKP iktidarda kalmak için elinden geleni yapacak. Ama bilimsel olarak görüyoruz ki bu zor bir durum. Erken ya da zamanında yapılan seçimde AKP’nin iktidar olmayacağını net bir şekilde görüyoruz” diye konuştu.

GÜÇLÜ İTTİFAK KURULMALI

İktidarının karşısında olan Millet İttifakı’nın toplum için bir alternatif olmadığına belirten Esiroğlu, şunları söyledi: “Bir önceki yerel seçimleri değerlendirdiğimizde HDP’nin sırf AKP’yi geriletmek için CHP oy vermiştir. Öncelikle bunu masaya koymak gerekiyor. Bunun tekrarlanmasının doğru olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü Millet İttifakı’nın sağ blokta olduğunu görüyoruz. Erken ya normal seçim, her ikisinden biri elbet olacak. Bu seçimde Türkiye’nin sağı iki blok olarak seçime girecek. Biri saray rejimi dediğimiz Cumhur İttifakı, diğeri de Millet İttifakı’dır. Bunların karşısında sol ittifakın kurulması gerektiğini düşünüyoruz. Burada Türkiye’de sosyalist cephenin nasıl kitleselleşerek çıkabilir, diye bir mantığımız var. Önümüzdeki seçimler güçlü girilecek bir ittifak öğreniyoruz.”

MA / Cemil Uğur

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.