A-şı İle İlgili Çok Ö’nemli Bir Açıklama Yapıldı..

A-şı İle İlgili Çok Ö’nemli Bir Açıklama Yapıldı..

Önemli Bir Açıklama Yapıldı. Koronavirüs aşısının kan pıhtılaşmasına ve kalp krizine neden olduğu iddiası sosyal medyada uzun süre tartışıldı. Ancak, bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma, bu iddialara son noktayı koydu. Analiz edilen 20 milyondan fazla kişinin sağlık kayıtları, Covid-19 aşılarının kalp hastalıklarına yol açmadığını gösterdi. Konuyla ilgili olarak, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan önemli açıklamalarda bulundu.

SON NOKTA BİLİM İNSANLARINCA KONDU Korona aşılarının kalp hastalıklarına neden olup olmadığı konusunda bilim insanları tarafından son bir değerlendirme yapıldı. İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, İngiltere, İspanya ve Estonya’da 20 milyondan fazla insanın sağlık kayıtları incelendi. Bu kapsamlı analiz, aşının kalp hastalıklarına sebep olmadığını ortaya koydu. Yapılan araştırmalara göre, Covid-19 aşıları virüse bağlı kalp yetmezliği ve kan pıhtılaşması riskini artırmıyor, aksine azaltıyor. Oxford-AstraZeneca, Pfizer ve Moderna gibi aşıların, pandemide ciddi hastalıkları önlemede oldukça etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Bu bulgular, aşıların genel sağlık üzerinde olumlu etkilerini göstermektedir.

Araştırma neticesi: “Covid-19 hastalık sonrası, aşılanmış bireylerin, aşısız hastalığı geçirenlere göre çok daha az kalp ve damar hastalıklarına maruz kaldıklarını gösteren, 20 milyon kişiyi kapsayan çalışma. Sonuç: Aşı virüsün yol açtığı kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu” Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bizim yıllardır söylediğimiz şey. Aşı virüsün yol açtığı kalp ve damar hastalıklarına karşı 44 kat daha koruyuculuk sağlıyor. Ayrıca uzun dönem koronavirüs geçirenlerde sonrasında depresyon, işe odaklanmada zorlanma, halsizlik ve depresyon görülüyor. Aşı olunsaydı bunlar önlenirdi” diyerek ekledi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan :

“SOSYAL MEDYADA KONUŞULDUĞU GİBİ DEĞİL” Konuyla alakalı olarak Posta.com.tr’ye röportaj veren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Yapılan bütün çalışmalar aşının kalp damar tıkanıklığına dair ölüm oranlarının azalttığını gösteriyordu. BioNTech aşısının kalp damar sağlığı üzerine olumsuz etkileri kalp kası iltihabı şeklindeydi. O da zaten şimdiye kadar görülen vakalar çok az seyredilmiş ve ayakta geçirilmiş vakalardı. Bunun üzerine yapılan birçok değerlendirmede, sosyal medyada konuşulduğu gibi olmadığı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

“AŞI 44 KAT KORUYUCU” Prof. Dr. Mehmet Ceyhan sözlerine şöyle devam etti: Koronavirüs pandemisi döneminde ölüm sayılarında bütün dünyada artış oldu. Aşılama başlayınca bu ölüm sayıları düştü. Daha sonra aşılama bırakılınca bu senenin başından itibaren ölüm sayıları yeniden artmaya başladı. Bu da esas problemin aşı değil, koronavirüsün kendisi olduğunu gösteriyor. Araştırmanın sonucu bizim yıllardır söylediğimiz şey. Aşılanmayanlarda koronavirüse bağlı kalp problemleri, aşılananlara göre 44 kat daha fazla. Aşı koronavirüsün yol açtığı kalp ve damar hastalıklarına karşı 44 kat daha koruyuculuk sağlıyor.

“VÜCUDU UZUN SÜRE KORUYOR” Prof. Dr. Ceyhan koronavirüs aşısıyla ilgili, “Koronavirüs aşılarının genetik bazı bozukluklara yol açabileceği öne sürüldü. Oysa genetik bir değişikliğe yani kansere yol açması için bir aşının hücrenin çekirdeğinden içeri girmesi lazım. Hâlbuki RNA bunlar DNA değil. RNA hücrenin içerisine giremediği için çok kısa sürede maksimum 3 günde vücuttan atılıyor. Sonra ona karşı oluşan antikorlar vücudu yıllarca uzun süre koruyor” ifadelerini kullandı.

HER 5 KİŞİDEN 1’İNDE GÖRÜLÜYOR “Covid’in 3 aydan daha uzun süre sürmesi, ‘uzun Covid’ olarak adlandırılıyor” diyen Prof. Dr. Ceyhan “Pandeminin başında covid geçirip hala baş ağrıları, solunum yetmezliği, kalp problemleri devam eden insanlar var. Uzun Covid dediğimiz tablo insanların yüzde 20’sine kadar yüksek oranlarda görülebilir. Yüzde 20 dediğimiz oran her 5 kişiden 1 kişi demek. Uzun Covid’in belirtilerinden biri de kalp problemleri ve kalp krizi olarak biliniyor. Uzun Covid dediğimiz şey, unutkanlık, isteksizlik, iş yapamama, fiziksel performansın düşüşü ve akciğer ve böbreği de ilgilendiren çok sayıda problemi kapsıyor” dedi.

UZUN SÜREN COVID’E DİKKAT Prof. Dr. Ceyhan, uzun Covid’in bilim dünyasında yoğun bir şekilde araştırıldığını belirterek, “Uzun covid toplumdaki birçok kişiyi etkiliyor. İnsanlar daha çok depresyona giriyor. Eklem ağrısı ve aşırı yorgunluk problemleri arttı. İnsanlar henüz bu durumun ciddiyetinin farkında olmayabilir. Aşı yaptırırsanız bunları da engelleyebilirsiniz” diye konuştu.

“ÇOCUKLARINA AŞI YAPTIRMAYAN AİLELER GÖRMEYE BAŞLADIK” Koronavirüs aşılarına ilişkin bilinen yanlış bilgilerin sadece pandemi aşılarını değil, genel aşı uygulamasını da kapsadığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, sözlerine şöyle devam etti: Yanlış bilgiler sadece pandemi aşılarını değil, genel aşı uygulamasını özellikle de çocukluk aşılamalarını azalttı. Örneğin Türkiye’de 2021 yılında 4 buçuk milyon doz grip aşısı yaptık. Bu sene bu rakam henüz 1 buçuk milyonda, insanlar aşıya karşı bir tedirginlik hissetmeye başladı. Çocuklarının aşısını yaptırmayan aileler görmeye başladık. Çocukların yavaş yavaş ölümüne yol açan birçok ciddi hastalık var. Bu noktada ailelerin bilinçli olması büyük önem taşıyor.
kaynak haberzamanicom

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.