Buldan Batman’dan seslendi: Öcalan’a ihtiyaç var

Buldan Batman’dan seslendi: Öcalan’a ihtiyaç var

Binlerin “Öcalan’a özgürlük” sloganlarıyla katıldığı “Özgürlük Zamanı” mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kürt sorunu çözülmeden bu ülkeye demokrasi asla gelmez. Bir kez daha haykırıyoruz; Öcalan’a ihtiyaç var” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Özgürlük Zamanı” şiarıyla Batman’da düzenlenen “Özgürlük Zamanı” mitinginde, coşkuyla birlikte “Öcalan’a özgürlük” sloganları yükseldi.

Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Batman halkını Kürtçe selamlayarak konuşmasına başladı. “Bizler, HDP olarak ‘HDP’liyiz, her yerdeyiz’ şiarıyla Türkiye’nin dört bir yanında, kim nerede zulme, baskıya uğramışsa, kim nerede katledilmişse, kadınlar tecavüze uğramışsa, işte biz oradayız” diyen Buldan, “Bugün de Batman’dayız. Batman halkının direngen ruhunu, mücadeleci ruhunu bildiğimiz için, tanıdığımız için, Batman’ın her türlü zulüm karşısında, her türlü engelleme karşısında kendisine, iradesine, partisine, sahip çıktığını bildiğimiz için bugün buradayız. Bunun için gururluyuz, bunun için onurluyuz” dedi.

İKTİDARIN TALANCI POLİTİKALARI

Buldan’ın açıklamaları şöyle: “Karadeniz’de yaşanan sel felaketinde, Kastomonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu felaketlerin elbette bir karşılığı var. Bu felaketler göz göre göre gelmiyor. İktidarın, AKP hükümetinin talancı politikalarının, insanların yaşamını yitirmesine sebep olduğunu biliyoruz. Kastamonu’da da ‘sel oldu’ diyerek, bu olayı geçiştiremeyiz. O dereleri imara açanların bu ölümlere sebebiyet verdiğini herkesin çok iyi bilmesi gerekiyor. O kadar acizler ki bu ülkeyi yönetemedikleri için her felaket karşısında insanları kaderleriyle baş başa bırakan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Sel olur, iktidar yok, halk, vatandaş kendi kaderiyle baş başa bırakılır. Ormanlar yanar, canlılar yaşamını yitirir; iktidar yok, insanlar kendi kaderiyle baş başa bırakılır.

IRKÇI SALDIRILAR

Irkçı saldırılar gerçekleşir, Ankara Altındağ’da ülkemize mülteci olarak gelen mültecilere saldırılar olur, iktidar onların yanında olmaz. Mültecileri bu ülkeye alırken, Avrupa ülkelerinden milyonlarca lira aldılar, krediler aldılar. Ancak o paraları kendi iktidarları için kulandılar. Mültecilerin, yaşam haklarını hiçe saydılar. Onlar bugün ırkçı saldırılarla linç ediliyorlar. Onlara yaşam hakkı tanınmıyor. Evet, kendi ülkelerinde savaşlar olduğu için, çatışmalar olduğu için bizim ülkemize gelen her bir mültecinin canı bizlere emanettir. O yüzden mültecilere, yapılan bütün ırkçı saldırılar karşısında toplumsal bir duyarlığın mutlaka oluşması gerekiyor.

HERKESE DÜŞMANLIK

Bu ülkeyi yönetemediklerini biliyoruz. Her gün eriyip gitmekte olan, yok olan, anketlerde artık baş aşağı giden bir AKP, bir MHP ile karşı karşıyayız. Bu iki ortak, bu ülkede en büyük zulümlerin altına imza attılar. Daha yeni Konya’nın Meram ilçesinde sadece ve sadece Kürt oldukları için Karslı bir aileden 7 kişi, bu nefret ve kin düşmanlığının bir sonucu olarak katledildiler. Bu ülkede öyle bir iklim yarattılar ki insanlar artık bir birbirine düşman olarak bakıyor. Bu ülkede Kürtleri düşman olarak gösteren bir zihniyet var. Kadınları düşman olarak gösteren, Alevilere düşmanlık yapan bir zihniyet var. Bu ülkede kendisinden olmayan, AKP’li gibi düşünmeyen, iktidardan yana olmayan her kesime karşı bir düşmanlık var.

TOPLUMSAL BARIŞA İHTİYAÇ VAR

Bu ülkenin toplumsal bir barışa ihtiyacı var. Bu toplumsal barışı yaratmanın büyük mücadelesini veriyoruz. Bu toplumsal barış, Kürtlerin kendi anadilini, kimliğini, kültürünü özgürce kullanabileceği ortamların yaratılmasıyla başlar. Alevilerin kendi diniyle ibaretlerinin sağlanmasıyla başlar. Bunları görmezden gelen, Kürt’e düşmanca yaklaşan bu zihniyeti asla kabul etmiyoruz. Biz HDP olarak, bu ülkede toplumsal barışın Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesinden geçtiğini biliyoruz.

KÜRTLERE DÜŞMANLIK

Bu ülkenin sorunu çok, ekonomik, siyasal, sosyal, toplumsal sorunu var. Ama bu sorunların başında olan Kürt sorunu mutlaka çözülmeli. Kürtleri inkar ederek, bu sorunu çözmek yol değildir, yöntem değildir. BU ülkede Kürt sorununun çözümü için büyük adımlar atıldı. Bir deneme yapıldı. Barış ve müzakere süreci başlatıldı. Ancak bu süreci bile yok saydılar, masayı devirdiler. O süreci inkar ettiler. Daha sonra, 7 Haziran seçimlerinden sonra yeniden Kürtlere düşmanlık ilan ettiler. Bunun başında HDP’li olan seçilmişleri cezaevine attılar. Selahattin Demirtaşları, Figen Yüksekdağları, Gültan Kışanakları, Sebahat Tuncelleri, İdris Balukenleri cezaevlerine koydular. Özellikle Batman halkının iradesi olarak seçilen belediye eşbaşkanlarını görevden aldılar, yerlerine kayyım atadılar. Sadece Batman’da değil, bizim kazandığımız her yerde, HDP’li belediyelerde eşbaşkanlarımızın görevden alınması, tam da Kürt düşmanlığıdır, HDP düşmanlığıdır.

ÖCALAN’LA GÖRÜŞMELİ

Ama biz bu ülkede hiç kimseye düşmanlık duymuyoruz. Bu ülkenin geleceği, yarınları, gençlerimizin, kadınlarımızın geleceği için barış mücadelesi veriyoruz, özgürlük, demokrasi, adalet mücadelesi veriyoruz. Bunun için başlatılan süreçte, hani İmralı’ya gidip, Sayın Öcalan’la görüşmeler yaptığımız süreçte, bu ülkede hiç kimsenin yaşamını yitirmediği bir süreçte, annelerin, gençlerin, kadınların geleceğine umutla baktığı bir süreç vardı. Ancak o sürecin bitmesiyle bir kez daha İmralı’da Sayın Öcalan üzerindeki tecridin derinleştirilmesiyle, bu süreç daha da ağırlaştıran bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bu ülkeye demokrasi, Kürt sorunu çözülmeden asla gelmez, özgürlükler, adalet, hukuk, Kürt sorunu çözülmeden asla gelmez. Onun için Kürt sorununu çözmek için İmralı’da Sayın Öcalan’la mutlaka görüşmelerin başlatılması lazım.

TECRİT KABUL EDİLEMEZ

Bu tecrit asla kabul edilebilir değil. Sayın Öcalan’ın, cezaevlerindeki herkes gibi ailesi ve avukatlarıyla görüşme hakkı, hukuku var. Bu hak ve hukuk bizim yaratığımız hak ve hukuk değil. Ülkeyi yönetenlerin yasalarıdır. Kendi çıkardıkları yasaları bile tek bir insan için, Sayın Öcalan için uygulamayan kirli bir zihniyet var. Biz HDP olarak tecridin artık mutlaka kaldırılması, Sayın Öcalan’la görüşmelerin yapılmasını bir kez daha haykırıyoruz. Buna ihtiyaç var.

DEMOKRATİK YÖNETİM İNŞASI

Ülkedeki bütün sorunların AKP-MHP’nin yarattığını biliyoruz. HDP var olduğu sürece, yani sizler, halkımız var olduğu sürece, AKP hükümeti bundan sonraki seçimlerde iktidara gelemeyecek. Bu ülkeyi yönetmeye hazır olan, demokratik yönetimi inşa etmeye hevesli taraflar, partiler var. İşte biz de onlardan biriyiz. HDP de onlardan biri. Bu ülkeyi yönetmeye hazır olan, aday olan bir partiyiz. Geleceğimiz için, Kürt sorununun demokratik çözümü için, yaşanan sorunların acil çözümü için, bu ülkeye adaletin, barışın, demokrasinin bir an önce gelmesi için, buna ihtiyaç var.

AKP’NİN SEÇMENİ OLMAYIN

Bunu yapmak için AKP’li olmayan bütün kesimlerin bir araya gelerek, ortak bir zeminde buluşması, bu seçimde başarılı olması için, mutlaka atılması gereken bir adım. AKP’ye oy veren seçmenlere de sesleniyorum. AKP’ye artık yeter deyin, artık dur deyin, artık AKP’nin seçmeni olmayın. Burada HDP gibi bir parti varken, ülkeye barışı getirecek olan, yarınlarımızın, geleceğimizin teminatı olan bir parti varken, diğer partilere oy vermeyi artık bir kenara bırakın. Şimdiye kadar AKP’yi iktidar yaptınız. 20 yıldır AKP bu ülkede iktidar. Bu ülkede 20 yıldır zulüm yaşandı, göz yaşı yaşandı, ölümler yaşandı, anneler ağladı, gençler yaşamını yitirdi. Her türlü adaletsizliği, hukuksuzluğu bu ülkeye getirdiniz. Bu ülkenin başına bela oldunuz. Bundan kurtulmanın yolu, elbette erken seçimdir. Artık AKP’ye bay bay yapacağız. Ona artık güle güle diyeceğiz. AKP’nin miladının dolduğunu, seçim sandıklarında hep birlikte göstereceğiz.

BİLİME İNANIN, AŞI OLUN

Batman halkına, bu coşkuya, bu kararlılığa, bu iradeye, bu güzel karşılamaya teşekkür ediyorum. Sadece bir duyuru yapmak istiyorum. Koronavirüs devam ediyor. Bu hastalık yayılıyor. Batman’da da vaka sayıları yüksek. Özel ricam, sizler bilime inanan insanlarsınız. Bir kez daha diyoruz, bilime inanın, mutlaka ama mutlaka aşı yaptırın. Hem kendi sağlığınızı hem yakınlarınızın sağlığını garanti altına alın.”

Miting, Buldan’ın konuşmasının ardından sloganlar ve alkışlar eşliğinde sona erdi.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.