Gerçeği o detay ortaya çıkardı..

Gerçeği o detay ortaya çıkardı..

Ünlülerin özel hayatları kadar dini inançları da merak konusu.Ünlülerin en çok merak edilen özelliklerinden birisi de dini inançları. Bazı ünlüler dini inançlarını özgürce dile getiriyorken bazıları dini inançlarını saklıyor. Türkiye’de yaklaşık 30 milyon insanın Alevi olduğu düşünülürse birçok ünlünün Alevi olduğunu düşünmekte sakınca olmaz. Peki, Alevi ünlüler kimdir?…Sır gibi saklıyorard. Gerçeği o detay ortaya çıkardı..İte o ülüler. Sözcük anlamı Hz. Ali’ye bağlı veya onun soyundan olan kişilere denmektir. Bir inanç çeşidi olarak karşılaştığımız Alevilik, bir tarikat olmadığı gibi, tek bir tarikata da bağlı olamaz. Genelde bir mezhep görünümündedir. Özetle açıklamak gerekirse, Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in ölümünün ardından, Hz. Ali’nin halife olmasını isteyen, onu imam olarak gören, daha sonra da Şii-Batıni inançlara bağlanan kişilerin hepsine Alevi denir.

Alevilik, eskiden siyasal bir olay olarak karşımıza çıkmış, sonra Sünnilik haricindeki düşünüş tarzlarından beslenerek, İslam dinini kabullenen topluluklarda, düzene karşı bir hareket olarak karşımıza çıkmıştır.
Alevi ünlüleri sizler için derledik…Mustafa Sandal 1970’de İstanbul’da doğan ünlü süperstarın da Alevi olduğu biliniyor. Aslen Adanalıdır.Tuba Büyüküstün Anne tarafından Kırım, baba tarafından Girit göçmeni olan Tuba Büyüküstün İstanbul doğumludur. Aslen Erzurumludur.Mehmet Ali Albora Alevi olan ünlülerden bir diğeriyse Mehmet Ali Alabora. Oyuncu anne babadan doğan Alabora’nın annesinin Tuncelili olduğu biliniyor.Haluk LeventAdanalı rock sanatçı da Alevi olan ünlülerden.İsmail YK.Yonca Evcimik

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.