fbpx

Rojname

Rusya Ukrayna’ya topyekün savaş başlattı

Rusya Ukrayna’ya topyekün savaş başlattı
24 Şubat 2022 - 9:38

Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı liderlerin yardım talebi sonrası Rus tankları Donbas’a girdi. Operasyon kısa sürede Ukrayna genelinde topyekün savaşa dönüştü. Ruslar Ukrayna’yı karadan, havadan ve denizden vuruyor.Rusya ordusu Ukrayna topraklarında topyekün bir savaş başlattı. Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine tankların girmesiyle başlayan operasyon, birçok noktaya genişledi. Kırım, Karadeniz ve Belarus üzerinden kara, hava ve deniz saldırıları başladı.

Rus operasyonunun bu gece başlayacağının ilk işareti gece yarısı Kremlin’den yapılan açıkma ile geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ile sözde Luhansk Halk Cumhuriyeti yönetimlerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mektup yazarak yardım istediklerini söyledi.

Mektupta, “Donbas’ta sivil kayıplar yaşandığına” işaret edildiğini kaydeden Peskov, “Yönetimler, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ve oluşumlarının saldırganlığını püskürtmek için Rusya başkanından yardım istediler.” ifadesini kullandı.

TANKLAR GİRDİ
Kremlin’in açıklamasının hemen ardından Rus tankları ve askeri araçları Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta görüldü. Rus tankları, Donbas’taki ayrılıkçılar tarafından sevinç gösterileriyle karşılandı.

ABD’DEN AÇIKLAMA
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın bu gece bitmeden Ukrayna’yı işgale başlayabileceğini ancak diplomasi için hala vakit olduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NBC televizyonunda katıldığı canlı yayında, Rusya-Ukrayna gerginliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sunucunun, “Bu gece bitmeden Rusya’nın Ukrayna’yı tamamen işgale başlayacağına inanmak için nedeniniz var mı?” sorusuna Blinken, “Evet var. Ne yazık ki Rusya askeri kuvvetlerini Ukrayna’nın kuzeyi doğusu ve güneyine gidecek şekilde son noktada konuşlandırdı. Rusya’nın Ukrayna’ya büyük çaplı bir saldırı başlatması için her şey hazır görünüyor.” yanıtını verdi.

Blinken, sunucunun bu tahmininde kesinlik payını sorması üzerine, “Bakın kesin bir zaman ya da saat veremem ancak Rusya’nın ilerlemesi için her şey hazır.” ifadesini kullandı.

ABD’nin yaptırımlar açısından Rusya’yı yolundan çevirmek için seçeneksiz kalıp kalmadığının sorulması üzerine ise Blinken, “Ben hala büyük bir saldırıyı önlemek için şans olduğunu düşünüyorum. Ancak tekrar söylemem gerekirse Rusya saldırı başlatmanın son safhasında.” dedi.

PUTİN AÇIKLADI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu.

Putin’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Rusya, Ukrayna’yı silahsızlandırmaya çalışacak.

Ukrayna’nın işgali Rusya’nın planları dahilide değil.

Dış güçlere sesleniyorum. Kim Rusya’yı tehdit ederse karşılık veririz.”

ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sabahın erken saatlerinde televizyon kanalından ulusa seslendi.

Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı sözde yönetimlerin Rusya’dan askeri yardım talebinde bulunduklarını hatırlatan Putin, “Buna bağlı olarak özel bir askeri operasyon düzenlemeye karar verdim. Operasyonun amacı sekiz yıldır Kiev rejimi tarafından istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumaktır. Rusya Federasyonu vatandaşlarına da dahil olmak üzere sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenleri adalete teslim etmenin yanı sıra Ukrayna’nın Nazizm’den ve militarizmden arındırılması için çaba göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna topraklarını işgal etme planları olmadığını vurgulayan Putin, kimseye zorla bir şey dayatmayacaklarını ifade etti.

UKRAYNA’NIN BAŞKENTİ KİEV’DE PATLAMA SESLERİ

Ukrayna’nın Dombas bölgesinde yer alan Kramatorsk kentinde 2 büyük patlama sesi duyuldu. Bir süre sonra da Ukrayna’nın başkenti Kiev’den patlama sesleri duyulmaya başladı.

Kiev’in yanı sıra Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv, Odesa kentlerinde art arda patlamalar yaşandı.

Yerel Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın işgal harekatının başladığını, patlama seslerinin füze saldırılarından kaynaklandığını açıkladı.

Saldırılarda nerelerin vurulduğuna veya can kaybı olup olmadığına dair bir bilgi verilmedi.

Bölgeden gelen haberler, savaşın Ukrayna geneline yayıldığını gösteriyor. Kiev’e füze saldırısı yapıldığı ifade edildi. Kiev havalaanından uçuşlar durdurulurken bölgeden silah sesleri duyuluyor. Ukrayna ordusuna ait savaş uçaklarının havalanmadan bombalandığı ifade edildi.

SİREN SESLERİ

Başta Kiev ve Odesa gibi büyük kentler olmak üzere tüm şehirlerde halk siren sesleriyle hava harekatına karşı uyarılıyor.

KİEV HAVALİMANI TAHLİYE EDİLİYOR
Rusya’nın topyekün saldırılarının ardından patlama seslerinin geldiği Kiev havalimanı tahliye edilmeye başlandı.

UKRAYNA YÖNETİMİ İŞGALİ TEYİT ETTİ
Ukrayna yönetiminden yapılan açıklamada Rus işgali teyit edildi. “Maalesef Rus işgali altında” denildi.

BMGK TOPLANDI
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Ukrayna’nın çağrısı ile toplandı.
Putin, 21 Şubat’ta sözde yönetimleri tanıdığını açıklamış, bölgede “barışın sağlanması” gerekçesiyle askeri konuda yardım edilmesi talimatı vermişti. Rusya Parlamentosu, dün yurt dışına asker gönderme kararını onaylamıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları ROJNAME kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.