Velilere KDV borcu çıktı

Velilere KDV borcu çıktı

Kreşten üniversiteye kadar çocuğunu özel okullarda okutan velilere, ilave KDV borcunu ödemeleri için okul yönetimlerinden yazı gönderildi. Veliler şaşkın…
Seçimlerin ardından bütçeye kaynak sağlamak için KDV oranlarında yapılan artışlar okul ücretlerine ilave zam olarak yansımaya başladı.

7 Temmuzda Cumhurbaşkanı Kararıyla eğitim hizmetlerine uygulanan KDV oranı yüzde 8’den yüzde 10’a yükseltilmişti. KDV’deki bu artış çocuklarını özel okullarda okutan velilere yüklü miktarlarda ilave KDV borcu çıkmasına yol açtı.

Okul yöneticilerinin velilerden talep ettiği KDV farkı özel okulun yıllık ücretine ve aylık taksit tutarlarına göre değişiyor. Velilere gönderilen yazıda, öğrenci başına 7 bin lirayı bulan KDV farklarının okula kalmayacağı, Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) gönderileceği bilgisi verildi.

2 PUANLIK KDV ARTIŞI
KDV oranları, 7 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla 2’şer puan artırıldı. Bu kararla genel KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye, yüzde 8 olan indirimli KDV oranı da yüzde 10’a yükseltildi.

Bu kararla birlikte eğitim hizmetlerine uygulanan KDV de yüzde 10’a çıkarılmış oldu. Ancak özel okullarda okul ücretlerinin ağırlıklı olarak yıllar öncesinden belirlenip ileriki yıllara yönelik otomatik artışlara bağlanmış olması ile faturaların taksit ödemelerinden sonra kesilmesi velilerin sürpriz borçlarla karşılaşmasına yol açtı.

Okul yönetimleri, okulların açılıp taksit ödemelerinin başlamasıyla birlikte yeni faturaları yüzde 8 yerine yüzde 10 KDV ilave ederek kesmek zorunda kaldı. Bu da ortaya, daha önce üzerinde anlaşılıp karara varılmış okul ücretlerinin KDV kaynaklı yükselmesine yol açtı. Okul ücretini taksitli ödeyen veliler, önümüzdeki aylarda ödeyecekleri her taksitten sonra ilave olarak KDV farkını da yatırmak zorunda kalacaklar.

PANDEMİDE İADE YAPILMIŞTI
Velilerin ödeyeceği 2 puanlık KDV farkı okul ücretine göre değişiyor. Örneğin okul ücreti yıllık 100 bin lira olan veliler bin 683 lira, 300 bin lira olanlar 5 bin 50 lira KDV farkı ödemek zorunda kalacaklar.

Velilere gönderilen yazıda, daha önce pandemi nedeniyle KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüldüğü, aradaki farkın o dönemde çocuklarını okulda okutan velilere iade edildiği bilgisi de paylaşıldı. Bununla birlikte evlere gönderilen borç yazıları velilerle okul yönetimleri arasında gerginliklere yol açtı.

 

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.